USG transrektalne- Łódź

Ultrasonografia transrektalna jest badaniem diagnostycznym wykorzystywanym u pacjentów ze schorzeniami odbytu i narządów miednicy mniejsze. Jego głównym celem jest rozpoznanie ewentualnych zmian patologicznych: ropni, polipów, przetok odbytu i odbytniczo-pochwowych, a także raka odbytu i prostaty. USG jest wykonywane przez specjalistę proktologa i jak wskazuje na to nazwa- jest to badanie doodbytnicze. Podczas badania pacjent musi zdjąć spodnie oraz bieliznę, otrzymuje jednorazowe materiałowe spodenki, aby zachować większy komfort badania. Zgodnie z instrukcjami lekarza należy przyjąć pozycję kolankowo-łokciową lub położyć się na boku. Na sondę USG lekarz nakłada żel, wsuwa ją do odbytnicy i obraca, aby uzyskać pełny obraz narządów. Badanie TRUS jest bezbolesne i nieinwazyjne, a opis jest wydawany od ręki.

Kiedy należy wykonać USG transrektalne?

USG doodbytnicze nie pozwala stwierdzić wczesnego stadium raka, jest natomiast wskazane przy występowaniu u pacjenta objawów:

  • ból podbrzusza lub krocza,
  • ból odbytu i jego okolic,
  • zaparcia,
  • biegunki
  • krew w stolcu,
  • występowanie szczeliny odbytu.

USG transrektalne służy też do kontrolowania sytuacji po operacjach odbytu lub odbytnicy, oceny uszkodzeń zwieracza (np. po naturalnym porodzie), uszkodzeń błony śluzowej i chorób zapalnych.

Jak się przygotować do badania?

Badanie USG prostaty wykonywane transrektalnie nie wymaga specjalnych przygotowań, należy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Warto jest zadbać o wypróżnienie 2-3 godziny przed badaniem.

Skip to content