Na czym polega badanie USG tarczycy?

USG tarczycy i przytarczyc jest badaniem diagnostycznym umożliwiającym ocenę gruczołu. Na obrazie jest widoczny rozmiar, kształt i objętość tarczycy oraz ewentualne nieprawidłowości w budowie. Widoczna jest również struktura tkanki, co pozwana wykryć torbiele, zwapnienia, guzki oraz nieprawidłowe unaczynienie. W trakcie badania pacjent leży na leżance i specjalną głowicą, pokrytą żelem do USG, przesuwa się po szyi w celu uzyskania pełnego obrazu tarczycy. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, trwa około 20 minut. Opis badania jest wydawany od ręki.

Jeśli w trakcie badania wykryte zostaną zmiany tarczycy lub przytarczyc lekarz endokrynolog może zlecić badanie biopsji tarczycy.

Kiedy warto wykonać USG tarczycy?

Badanie może być zalecone przez lekarza w przypadku nieprawidłowych wyników TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i –TG. Należy jednak zgłosić się na badanie w przypadku:

  • występowania objawów charakterystycznych dla nadczynności bądź niedoczynności tarczycy,
  • monitorowania wcześniej rozpoznanych zmian w obrębie tarczycy,
  • badań kontrolnych u pacjenta ze zdiagnozowanymi chorobami tarczycy,
  • konieczności zdiagnozowania stanów zapalnych tarczycy.

Jeśli w rodzinie pacjenta pojawiły się przypadki nowotworów tarczycy, badanie USG powinno być wykonywane raz w roku. Daje to szansę na odpowiednio szybką reakcję na zmiany powstające w obrębie gruczołu i wyleczenie nowotworu. Wskazaniem do częstszego niż profilaktyczne badania USG tarczycy jest również przebyta radioterapia.

Jak się przygotować do badania?

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania. Należy założyć ubranie, w którym szyja i dekolt są odsłonięte oraz zdjąć biżuterię.

Skip to content