Czym jest cytologia?

Cytologia jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku raka szyjki macicy wykonywanym przez specjalistę ginekologa. Pozwala ono na wczesne wykrycie stanów przednowotworowych oraz nowotworowych. Ponadto cytologia pozdrawia zdiagnozować wirusa HPV. Badanie powinny wykonywać nastolatki oraz kobiety w wieku rozrodczym. Zaleca się, aby pierwsze badanie cytologiczne zostało wykonane w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia.

Jak wygląda cytologia?

Do pochwy pacjentki, siedzącej na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na oparciach, wkładany jest wziernik. Następnie lekarz specjalną szczoteczką pobiera wymaz zawierający komórki błony śluzowej szyjki macicy z przynajmniej dwóch miejsc. Każdą próbkę przenosi się na osobne szkiełko. Tak przygotowany preparat jest wysyłany do laboratorium.

Jak przygotować się do badania?

W ciągu 2 dni przed wizytą należy unikać używania globulek oraz leków dopochwowych, długich kąpieli oraz stosowania tamponów.

Kiedy najlepiej robić cytologię?

Badanie cytologiczne najlepiej wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego. Badanie rekomenduje się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata. Warto jednak na cytologię zgłaszać się częściej w przypadku zaleceń lekarskich oraz:
  • przy osłabionej odporności np. po chemioterapii,
  • w przypadku nosicielstwa wirusa HIV,
  • przy leczeniu dysplazji, nadżerki lub przedrakowego stanu szyjki macicy.

 

Skip to content