KTG w ciąży- na czym polega badanie?

Kardiotokografia jest badaniem diagnostycznym, które polega na monitorowaniu serca płodu (kardiografia) wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy (tokografia). Badanie jest wykonywane za pomocą zewnętrznych czujników umieszczanych na brzuchu ciężarnej kobiety. Dzięki temu lekarz jest w stanie monitorować stan dziecka oraz skurcze i wzajemną zależność obu parametrów badania. Badanie KTG wykonywane przed wizytą lekarską trwa około pół godziny. Wynik jest analizowany przez specjalistę ginekologa, położnika.

Co pokazuje badanie KTG?

W zapisie badania lekarz obserwuje czynność pracy serca dziecka. Za podstawową wartość uznaje się tętno między 110 a 160 uderzeń na minutę- tak zwana normokardia. W przypadku wartości poza normą możemy mieć do czynienia z tachykardią oraz bradykardią. W pierwszym przypadku u dziecka występuje tętno powyżej 160 uderzeń na minutę i może być spowodowane zdenerwowaniem ciężarnej, gorączką, infekcją płodu oraz niedokrwistością. W przypadku bradykardii tętno płodu spada poniżej dolnej normy i może wynikać z niedotlenienia płodu, zaciśnięcia pępowiny oraz pobudzenia nerwu błędnego podczas wstawiania się główki, czyli tzw. objawu Gaussa. Lekarz położnik opisuje również wartość oscylacji, czyli wahania czynności serca dziecka, występowanie akceleracji i deceleracji. W przypadku występowania nieprawidłowości wdrażane jest odpowiednie postępowanie i leczenie.

Kiedy należy wykonać badanie KTG?

Badanie KTG wykonuje się najwcześniej w 25 tygodniu ciąży, jeśli nie ma jednak wskazań medycznych, lekarz prowadzący ciąże zaleca badanie w jeszcze późniejszym czasie. W przypadku gdy ciężarna choruje na cukrzycę ciążową, nadciśnienie czy choroby nerek badanie KTG ma wykonywane od 36. tygodnia ciąży raz w tygodniu. Rozpoczęcie i częstotliwość wykonywania badania KTG zostaje określona przez lekarza prowadzącego. Badanie wykonuje się również podczas trwania porodu.

 

Skip to content