Czym jest cytologia płynna?

Cytologia jest ginekologicznym badaniem diagnostycznym w kierunku raka szyjki macicy. Cytologia płynna umożliwia wykrycie zmian w śluzówce szyjki macicy, które mogłyby zostać niezauważone podczas klasycznej cytologii. Podczas badania do pochwy pacjentki, siedzącej na fotelu ginekologicznym z nogami umieszczonymi na oparciach, wkładany jest wziernik. Następnie lekarz ginekolog specjalną szczoteczką pobiera wymaz zawierający komórki błony śluzowej szyjki macicy. Takie próbki są umieszczane w pojemniku ze specjalnym płynnym podłożem. Cytologia płynna umożliwia wykrycie zmian nowotworowych oraz wykrycie wirusa HPV.

Jak się przygotować do cytologii płynnej?

W ciągu 2 dni przed wizytą należy unikać używania globulek oraz leków dopochwowych, długich kąpieli oraz stosowania tamponów. Próbka zostaje pobrana przez lekarza przed ewentualnym badaniem USG.

Badanie cytologiczne najlepiej wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego. Badanie rekomenduje się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata. Warto jednak na cytologię zgłaszać się częściej w przypadku zaleceń lekarskich oraz:
  • przy osłabionej odporności np. po chemioterapii,
  • w przypadku nosicielstwa wirusa HIV,
  • przy leczeniu dysplazji, nadżerki lub przedrakowego stanu szyjki macicy.

Cytologia płynna a zwykła

Wykrywalność zmian śródnabłonkowych w cytologii płynnej jest wyższa niż w przypadku cytologii klasycznej. Ponadto, z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jeśli zajdzie taka konieczność, istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań. Dzięki zastosowaniu cytologii na podłożu płynnym powstaje wysokiej jakości preparat zwiększający dokładność badania, a jednocześnie skraca się czas jego oceny.

 

Skip to content