Jak wygląda USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne, inaczej nazywane transwaginalnym, przezpochwowym lub domacicznym, jest diagnostycznym badaniem profilaktycznym. Umożliwia ono ocenę narządów rodnych, błony śluzowej macicy, trzonu macicy, szyjki macicy, jajników oraz zatoki Douglasa. Podczas badania lekarz ginekolog jest w stanie wykryć nieprawidłowości w strukturze tkanek (np. torbiele, mięśniaki, guzy) oraz rozpoznać nowotwór jajnika we wczesnym stadium rozwoju choroby. Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładne przeanalizowanie stanu narządów rodnych oraz dostarcza istotnych informacji we wczesnych etapach rozwoju ciąży.

Do wykonania USG ginekologicznego wykorzystuje się specjalną sondę, na którą nałożona jest jednorazowa osłonka z żelem. Dzięki falom ultradźwiękowym odbijającym się od tkanek oraz narządów powstaje ich obraz, który jest oceniany przez specjalistę. Podczas badania sonda jest przesuwania w obrębie jamy macicy, co może powodować dyskomfort, samo badanie jest jednak bezbolesne. Zwykle trwa kilka lub kilkanaście minut.

Kiedy należy wykonać USG ginekologiczne?

W ramach profilaktyki zdrowotnej USG ginekologiczne należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Na badanie warto zgłosić się jednak w każdym momencie, gdy jest podejrzenie zmiany chorobowej lub wady rozwojowej narządów rodnych. Niepokojące mogą być objawy:

  • częste bóle podbrzusza,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • podejrzenie niepłodności,
  • trudności z donoszeniem ciąży,
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.

Wczesne wykonanie badania USG umożliwia wykrycie zespołu policystycznych jajników, torbieli, mięśniaków, zmian nowotworowych czy nieprawidłową grubość endometrium i dobranie odpowiedniego trybu leczenia pacjentki

Jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu, również podczas krwawienia miesiączkowego. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz, aby nie odczuwać ucisku.

Skip to content