Co to jest rektoskopia?

Rektoskopia jest endoskopowym badaniem diagnostycznym wykonywanym przez specjalistę proktologa. Pełni ona ważną rolę w diagnozowaniu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, poprzez ocenę błony śluzowej jelita grubego. Badanie umożliwia wykrycie zmian w obrębie odbytnicy oraz pobranie próbek do badań bakteriologicznych oraz histopatologicznych. Rektoskopia jest zalecana, gdy u pacjenta występuje:

  • podejrzenie wczesnych okresów rozwoju raka odbytu, odbytnicy i okrężnicy,
  • podejrzenie stanów przedrakowych pod postacią polipów,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • uchyłkowatość okrężnicy,
  • endometrioza,
  • bóle lędźwiowe i krzyżowe.

Pozwala również na ustalenie przyczyny krwawień, biegunek, przewlekłych zaparć. Badanie rektoskopii jest niewskazane u pacjentów z chorobą Leśniowskiego- Crohna, zapaleniem otrzewnej oraz chorobami układu krążenia (zaburzenia krzepnięcia krwi, choroba wieńcową, ciężkie choroby serca).

Rektoskopia- przebieg badania.

Podczas badania pacjent musi zdjąć spodnie oraz bieliznę, otrzymuje jednorazowe spodenki do rektoskopii, aby zachować większy komfort badania. Zgodnie z instrukcjami lekarza należy przyjąć pozycję boczną lub kolankowo-łokciową. Do odbytnicy jest prowadzany jednorazowy wziernik nasmarowany środkiem znieczulającym, na głębokość potrzebną do oceny wyznaczonego fragmentu jelita grubego, maksymalnie 20-30 centymetrów. Korzystając z rektoskopu, który daje źródło światła, lekarz prowadzi obserwację zmian, może również pobrać fragmenty do badania laboratoryjnego. Samo badanie jest bezbolesne i trwa około 5-10 minut, wynik można otrzymać od ręki. Po zakończeniu badania pacjent może odczuwać dyskomfort, ale nie powinien mieć trudności w powrocie do normalnych zajęć oraz diety.

Jak się przygotować do rektoskopii?

W dniu badania należy wykonać dwukrotnie lewatywę – na 4 i na 2 godziny przed badaniem, można zastosować do tego gotowy preparat ENEMA. Istotne jest pozostanie na czczo, dlatego pacjent może spożyć śniadanie, później tylko uzupełniać płyny. Nie można zażywać środków przeczyszczających, gdyż utrudnia to przeprowadzenie badania.

Rektoskopia a anoskopia i kolonoskopia

Anoskopia: umożliwia obejrzenie zmian patologicznych w zakresie kanału odbytu.

Rektoskopia: pozwala ocenić najbardziej końcowe części okrężnicy; odbytnicę i odbyt.

Kolonoskopia: ma na celu ocenę całej okrężnicy (dzięki niej można wykryć raka okrężnicy).

Skip to content