lub zadzwoń 531 000 520
Czym jest biopsja tarczycy? Biopsja cienkoigłowa (BAAC) tarczycy jest badaniem diagnostycznym służącym do analizy zmian guzkowych obecnych w gruczole. Badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć występowanie zmian nowotworowych oraz zapalnych, a to dobrać odpowiednie dalsze leczenie pacjenta. Biopsja tarczycy umożliwia diagnostykę w kierunku:
Kiedy należy wykonać biopsję tarczycy? Badanie biopsji jest zlecane przez lekarza specjalistę (najczęściej endokrynologa) zazwyczaj po wcześniej wykonanym USG. Jeśli w badaniu obrazowym pojawiają się niepokojące zmiany, lekarz zaleca wykonanie biopsji. U pacjentów występują również objawy, które mogą być wskazaniem do badania bez wcześniejszego wykonania USG tarczycy:
Jak przygotować się do biopsji tarczycy? Do biopsji cienkoigłowej pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Na czas badania należy zdjąć biżuterię z szyi oraz ozdoby z tylnej części głowy. Przychodząc na badanie warto przygotować dla lekarza informację o historii leczenia czy operacji (wypisy ze szpitala, dokumentacja medyczna), aby wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań. Jak wygląda badanie? Skóra przed zabiegiem zostaje odkażona. Lekarz za pomocą cienkiej igły pobiera zmianę występującą w tarczycy, monitorując gruczoł przy użyciu aparatu USG- umożliwia to precyzyjne wykonanie badania. Biopsja tarczycy trwa około 5-15 minut i jest bezbolesna, nie wymaga więc użycia znieczulenia. Po badaniu należy miejsce ukłucia przyciskać gazikiem. W trakcie badania pacjent musi pozostać w bezruchu, nie mówić oraz nie przełykać śliny.
|