Choć cukrzyca ciążowa nie jest aż tak powszechnym zjawiskiem, to pojawia się u około 10-15% ciężarnych. Diagnozowana jest, gdy poziom cukru we krwi przekracza wartości spotykane u zdrowych kobiet ciężarnych.

Najbardziej narażone na jej występowanie są kobiety, które ukończyły 30 rok życia, w ich najbliższej rodzinie rozpoznano cukrzycę, są otyłe, urodziły dzieci o masie ciała powyżej 4kg, a także doświadczyły niepowodzeń położniczych.

Oczywiście należy pamiętać, że nawet jeśli nie wystąpił żaden z powyższych czynników ryzyka, to cukrzyca ciążowa wciąż może się pojawić.

Objawy cukrzycy ciążowej często są podobne do normalnie pojawiających się w ciąży, dlatego każda kobieta ciężarna w okresie 24-28 tyg. ciąży ma wykonywany test obciążenia glukozą.

Aby zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku należy przede wszystkim niezwłocznie zgłosić się do diabetologa, stosować do odpowiedniej i zdrowej diety, wykonywać aktywność fizyczną, np. pływanie czy spacery (lekarz prowadzący ciąże pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie aktywność fizyczną), a także regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Jeśli konieczne okaże się stosowanie insulinoterapii, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń lekarza!

Po porodzie cukrzyca ciążowa powinna przeminąć, jednak Twoje dziecko będzie wymagało w swoich pierwszych dniach szczególnej uwagi, tak jak i Ty. Po porodzie powinnaś także co jakiś czas sprawdzać poziom cukru we krwi, ponieważ cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Zdarza się również, że dopiero przy ciąży dowiadujesz się, że chorujesz na cukrzycę typu 2. Jeśli tak się zdarzy, to koniecznie pamiętaj o wizycie w gabinecie diabetologicznym.

Jeżeli szukasz zaufanego lekarza diabetologa z doświadczeniem, zapraszamy do kontaktu telefonicznego!