Czym jest cukrzyca ciążowa?
Choć cukrzyca ciążowa nie jest aż tak powszechnym zjawiskiem, to pojawia się u około 10-15% ciężarnych. Jest stanem, w którym utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy we krwi. Pojawia się ona wyłącznie u tych kobiet, które przed ciążą nie miały rozpoznanej cukrzycy. Zaburzenie to ustępuje po porodzie. Diagnozowana jest, gdy poziom cukru we krwi przekracza wartości spotykane u zdrowych kobiet ciężarnych.
Najbardziej narażone na jej występowanie są kobiety, które ukończyły 30 rok życia, w ich najbliższej rodzinie rozpoznano cukrzycę, są otyłe, urodziły dzieci o masie ciała powyżej 4kg, a także doświadczyły niepowodzeń położniczych.
Oczywiście należy pamiętać, że nawet jeśli nie wystąpił żaden z powyższych czynników ryzyka, to cukrzyca ciążowa wciąż może się pojawić.
Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?
Objawy cukrzycy ciążowej często są podobne do normalnie pojawiających się w ciąży, dlatego każda kobieta ciężarna w okresie 24-28 tyg. ciąży ma wykonywany test obciążenia glukozą. Badanie wykonywane w celu wykluczenia lub rozpoznania cukrzycy ciążowej. Przeprowadza się je niemal w każdym laboratorium medycznym. Kobieta powinna się do niego zgłosić na czczo, w godzinach porannych. Wynik badania umożliwia lekarzowi zdiagnozowanie lub wykluczenie występowania schorzenia. Rozpoznanie stawia się w sytuacji, gdy poziom glukozy:
- na czczo wynosi 92 mg/dl (5,1 mmol/l) lub więcej,
- w 60 minucie badania wynosi 180 mg/dl (10 mmol/l) lub więcej,
- w 120 minucie badania wynosi 153 mg/dl (8,5 mmol/l) lub więcej.
Jak leczyć cukrzycę ciążową?
Aby zapewnić bezpieczeństwo matce i dziecku należy przede wszystkim niezwłocznie zgłosić się do lekarza diabetologa, stosować do odpowiedniej i zdrowej diety, wykonywać aktywność fizyczną, np. pływanie czy spacery (lekarz prowadzący ciąże pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie aktywność fizyczną), a także regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Jeśli konieczne okaże się stosowanie insulinoterapii, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń lekarza!
Po porodzie cukrzyca ciążowa powinna przeminąć, jednak Twoje dziecko będzie wymagało w swoich pierwszych dniach szczególnej uwagi, tak jak i Ty. Powinnaś także co jakiś czas sprawdzać poziom cukru we krwi, ponieważ cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Zdarza się również, że dopiero przy ciąży dowiadujesz się, że chorujesz na cukrzycę typu 2. Jeśli tak się zdarzy, to koniecznie pamiętaj o wizycie w gabinecie diabetologicznym.
Zapraszamy na konsultacje diabetologiczne u naszych specjalistów: