Wielokrotnie pisaliśmy już o cukrzycy typu 2, a także o tym jak ważne jest przestrzeganie diety i zaleceń lekarza. Dziś postanowiliśmy poruszyć temat cukrzycy typu 1. I o ile zdrowa dieta złożona z produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz bogata w błonnik jest zalecana w obu przypadkach, to leczenie oraz pierwsze objawy cukrzycy typu 1, znacznie różnią się od objawów cukrzycy typu 2.

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, początkowy przebieg cukrzycy typu 1 jest dużo bardziej gwałtowny. Rozwija się ona w szybkim tempie i niejednokrotnie wymaga hospitalizacji. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną.

W przypadku cukrzycy typu 1 w organizmie dochodzi do produkcji przeciwciał, które niszczą komórki beta w trzustce i powodują bezwzględny niedobór insuliny. To z kolei powoduje niedobór glukozy w komórkach całego ciała. Na tę chwilę nieznana jest bezpośrednia przyczyna, która wywołuje cukrzycę typu 1. Wiadomo na pewno, że wraz z zachorowaniem, zwiększa się również ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne, np. chorobę Hashimoto.

Często osoba chora nie dostrzega pierwszych objawów lub nie wiąże ich z cukrzycą. Z tego względu niejednokrotnie zdarza się, że o cukrzycy dowiaduje się przy wykonywaniu rutynowych badań kontrolnych. Jedne z najczęściej występujących objawów to:

– częste oddawanie moczu,

– nadmierne uczucie pragnienia,

– uczucie suchości w ustach,

– senność,

– chroniczne uczucie zmęczenia,

– szybki spadek masy ciała,

– zaburzenia widzenia,

– częste infekcje narządów intymnych.

Cukrzyca typu 1 wymaga stałego leczenia, im wcześniej się je zacznie, tym lepiej. Leczeniem z wyboru jest insulinoterapia. Chorują na nią dzieci lub młode osoby dorosłe, najczęściej przed ukończeniem 30 lat. Nie da się jej wyleczyć, ale można z nią normalnie żyć. Podstawą jest oczywiście edukacja i wdrożenie insulinoterapii, dlatego warto być pod stałą opieką lekarza diabetologa!