tydzień świadomości stopy cukrzycowej
Badania profilaktyczne

21listopada-3 grudnia 2022 to Międzynarodowy Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej. Z tej okazji zapraszamy na bezpłatne badania profilaktyczne przeznaczone dla osób chorujących na cukrzycę (zarówno I jak i II typu). Skorzystaj z profilaktyki i dowiedz się o swoim ryzyku powstania stopy cukrzycowej.

Nasza placówka na co dzień zajmuje się leczeniem pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej, dlatego wiemy jak ważna jest specjalistyczna kontrola stóp u pacjentów z cukrzycą.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy, które może pojawić się u pacjentów chorych na cukrzycę pierwszego i drugiego typu. Jest to owrzodzenie stóp zlokalizowane zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Stopa cukrzycowa jest pozbawiona czucia bólu i temperatury. Pacjenta obciążonego ryzykiem Owrzodzenia Stopy Cukrzycowej można zakwalifikować do jednej z czterech grup ryzyka. Umożliwia to wskazanie pacjentowi dalszego postępowania, aby ograniczyć ryzyko powstania Zespołu Stopy Cukrzycowej oraz ograniczyć postępowanie schorzenia.

Dlaczego kontrola stóp jest istotna?

Co czwarta osoba z cukrzycą, która ma utratę czucia w stopach (neuropatia cukrzycowa), w ciągu swojego życia będzie mieć owrzodzenie stóp. Codzienna samokontrola oraz wizyty u specjalisty (chirurg ogólny, chirurg naczyniowy, pielęgniarka, podolog) zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzenia.

Każdego dnia 14 osób traci kończynę dolną z powodu źle gojącego się owrzodzenia stopy cukrzycowej. Czterem z pięciu powstałych amputacji można zapobiec.

Skip to content