nietrzymanie_stolca
Nietrzymanie stolca – przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie stolca może dotyczyć nawet 10-15% populacji. Osłabienie oraz uszkodzenie mięśni zwieracza mogą wynikać z odbytego porodu, przebytych operacji chirurgicznych oraz przewlekłe zaparcia i choroby zapalne jelit. Ze względu na wstydliwy charakter problem nietrzymania stolca jest wciąż niedoszacowany. Uważa się, że częstość jego występowania waha się od 2,5% do 15%. Pomimo, że większość uwagi poświęca się kobietom, szczególnie po urazach okołoporodowych i w okresie menopauzy, to częstość nietrzymania stolca u mężczyzn jest podobna i zależnie od wieku występuje u 7% w trzeciej do 22% w szóstej dekadzie życia. Problem nietrzymania stolca dotyka nie tylko osób starszych, ale także osoby młode. Przy występowaniu nietrzymania stolca oraz zaparć istotna jest odpowiednia diagnostyka wykonana przez lekarza oraz specjalistę oraz współpraca z fizjoterapeutą w celu poprawy stanu zwieraczy.

Manometria anorektalna – ocena czynności zwieraczy

Manometrię anorektalną wykorzystuje się w diagnostyce zaburzeń czynności dolnego odcinka przewodu pokarmowego, przede wszystkim: nietrzymania stolca i zaparć. Zalecana jest u pacjentów:

  • z objawami nietrzymania gazów lub stolca,
  • przed zabiegami operacyjnymi w celu oceny wydolności zwieraczy i przed wyborem metody zabiegu np.: przed operacjami chorych z nawrotowymi przetokami okołoodbytniczymi, odbytniczo-pochwowymi, wypadaniem odbytnicy, plastyką krocza,
  • z przewlekłymi, trudnymi w leczeniu zaparciami w celu różnicowania rodzaju zaparcia,
  • z podejrzeniem choroby Hirschsprunga,
  • z zaburzeniami czucia w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej o badaniu

michał mik

Badanie przeprowadza dr hab. nauk med. Michał Mik, profesor UM, Wojewódzki Konsultant z dziedziny chirurgii ogólnej

aleksandra_juszczak

Terapię prowadzi fizjoterapeutka mgr Aleksandra Juszczak

Metoda Biofeedback – terapia nietrzymania gazów i stolca

Metoda biofeedback (biologicznego sprzężenia zwrotnego) jest wykorzystywana w leczeniu chorych z nietrzymaniem stolca i zaparciami nawykowymi (głównie o typie anismus).

Terapia polega na treningach mięśni zwieraczy i mięśni dna miednicy. Chorzy ćwiczą pod okiem terapeuty dodatkowo obserwując ekran monitora. Na monitorze widoczny jest wykres obrazujący efekt ćwiczeń oraz wzorzec, do którego chory musi się zbliżyć dzięki powtarzaniu treningów. Dodatkowymi elementami wzmacniającymi informację zwrotną dla pacjenta mogą być obrazy oraz dźwięki.

Dobry lub bardzo dobry efekt uzyskuje się u około 70% leczonych chorych. Pozytywny efekt terapii nietrzymania stolca wiąże się także z wyraźnym polepszeniem jakości życia chorych. Jednym z najistotniejszych i koniecznych czynników znacznie poprawiającym efekt terapii jest powtarzanie treningów zgodnie z wytyczonym na wstępie harmonogramem.

Terapia metodą biofeedback jest całkowicie bezpieczna i pozbawiona efektów ubocznych.

Terapię prowadzi fizjoterapeutka mgr Aleksandra Juszczak

Skip to content