Dzisiaj rozmawiamy z mgr Aleksandrą Juszczak– fizjoterapeutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która na co dzień pracuje z pacjentami dotkniętymi problemami nietrzymania stolca oraz nietrzymania moczu. W swojej praktyce wykorzystuje ćwiczenia gimnastyczne, elektrostymulacje oraz terapię biofeedback. W dzisiejszej rozmowie skupimy się bliżej na drugim schorzeniu-NTM- dotyczy ono około 25-45 proc. kobiet oraz co piątego mężczyzny (zgodnie ze statystykami na pacjent.gov.pl).
Czym jest nietrzymanie moczu?AJ: Nietrzymanie moczu (NTM), mówiąc najprościej, to każdy epizod niekontrolowanego wycieku moczu z pęcherza. Obecnie uznawane jest za jeden z bardziej znaczących problemów zdrowia publicznego na świecie. Co prawda nie stanowi ono zagrożenia życia, ale jest poważną dysfunkcją, która znacznie obniża jakość życia pacjentów. Pacjenci często wycofują się z życia społecznego, zawodowego oraz rodzinnego. Jest kilka rodzajów nietrzymania moczu, najpowszechniejszy podział uwzględnia:
Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?AJ: Nietrzymanie moczu może występować zarówno u kobiet, dzieci, jak i mężczyzn. Jakie są przyczyny pojawiania się tego schorzenia?AJ: Problem nietrzymania moczu jest bardzo złożony i może występować na skutek różnych czynników. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuję najczęściej u kobiet. Przeważnie przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Do osłabienia tych mięśni i zmian w układzie powięziowo-mięśniowym dochodzi zwykle na skutek licznych porodów, urazów, operacji dokonanych w tej okolicy, obniżenia narządów miednicy mniejszej, intensywnych treningów, nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy, częstych zaparć, a także zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn NTM ma zazwyczaj pochodzenie jatrogenne, co znaczy, że wynika ono z uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas zabiegów operacyjnych na sterczu (szczególnie leczenia raka stercza, np. podczas prostatektomii radykalnej). Przyczyna występowania pęcherza nadaktywnego nie jest jeszcze dobrze poznana, ale uważa się, że ma ona charakter wieloczynnikowy. Z różnych powodów wystąpić może utrata równowagi między mechanizmami hamującymi i pobudzającymi czynność mięśnia wypieracza, czyli mięśnia odpowiedzialnego za opróżnianie pęcherza. Postać mieszana nietrzymania moczu to połączenie zarówno wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i objawów zespołu pęcherza nadaktywnego. |