Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, dlatego dziś poruszymy temat bardzo ważny dla każdej kobiety. Profilaktyka oraz samobadanie to klucz do wczesnego wykrycia każdej zmiany! Dzięki temu możemy szybciej zweryfikować czy dana zmiana jest potencjalnie niebezpieczna. A przecież to właśnie wczesna diagnoza i szybko rozpoczęte leczenie dają największe szanse na pokonanie choroby.

Oczywiście warto pamiętać, że nie tylko kobiety są zagrożone rakiem piersi, również mężczyźni mogą zachorować na złośliwy nowotwór sutka. Są jednak znacznie mniej na to narażeni.

Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania są złożone, jednak do tych najważniejszych zalicza się: wiek, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, późna menopauza, późny poród, terapie hormonalne oraz mutacje genów BRCA-1 i BRCA-2. Rodzinne występowanie raka powinno zdecydowanie skłonić do regularnych badań!

Aby wykryć zmiany w piersi, należy stosować kilka pomocnych badań. Pierwszym z nich jest samobadanie piersi, które powinno wykonywać się raz w miesiącu. W przypadku kobiet miesiączkujących warto robić je kilka dni po zakończeniu cyklu, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących  w jeden konkretny dzień, tak aby zawsze były regularne.

Kolejnym sposobem jest badanie USG piersi, które zaleca się kobietom przed menopauzą oraz tym karmiącym piersią lub po niedawnym zakończeniu karmienia. Dodatkowo badanie to jest doskonałym uzupełnieniem mammografii. Powinno wykonywać się je raz w roku.

Mammografia to badanie skierowane dla kobiet po menopauzie i jest obecnie najlepszym sposobem na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. Kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które nie wykonywały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat, mogą wziąć udział w Programie Profilaktyki Raka Piersi i bezpłatnie wykonać badanie w wielu przychodniach oraz tzw. mammobusach.

Inne badania wykonuje się dopiero przy podejrzeniu choroby. Zachęcamy do wizyty u naszego chirurga onkologa, dr. hab. Michała Mika oraz do regularnych wizyt u naszego ginekologa  prof. Tomasza Stetkiewicza.