Powitajmy Przemysława, chirurga z Łodzi 

„Przygodę z Polską Misją Medyczną rozpocząłem w 2013 roku. Wtedy odpowiedziałem na ogłoszenie o poszukiwaniu chirurga na misję w Ugandzie. Niedługo potem razem z kolegą Michałem wyjechaliśmy do ośrodka zdrowia w Kakooge, prowadzonego przez franciszkanów, gdzie organizowaliśmy pracę na dopiero co oddanej do użytku sali operacyjnej, szkoliliśmy personel i przeprowadzaliśmy pierwsze operacje przepuklin.

Kolejne misje zaprowadziły mnie dwukrotnie do Papui Nowej Gwinei, gdzie wykonywałem proste zabiegi chirurgiczne w odległych, parafialnych ośrodkach zdrowia oraz prowadziłem zajęcia dla słuchaczy diecezjalnej szkoły felczerskiej w Mendi. W 2019 roku wyjechałem do Zambii, do szpitala w Katondwe. Dokąd poprowadzi mnie następna misja – nie wiem, ale wiem, że na pewno się odbędzie.

Na co dzień pracuję w Łodzi, opiekuję się wieloma pacjentami, mam rodzinę i nie mogę wyjeżdżać tak często i na tak długo, jakbym chciał. Staram się propagować wyjazdy misyjne wśród znajomych medyków. Zachęciłem już sporo osób, z czego jestem dumny. W czasie misji poznałem wspaniałych ludzi, którzy z dala od ojczyzny niosą pomoc lokalnym społecznościom. Nie sposób opisać w kilku słowach ich ciężkiej, heroicznej pracy, niezwykłych talentów i wyjątkowych kwalifikacji. Możliwość ich wspierania to sama radość.”