Lato dobiegło końca, nadszedł czas, aby przyjrzeć się kondycji skóry!

Każdą zmianę skórną powinniśmy regularnie badać. Dlaczego to takie istotne? Szybko postawiona diagnoza przy raku skóry i czerniaku to dużo większa szansa na skuteczne wyleczenie.

Do dermatologa warto wybrać się minimum raz na dwa lata lub kiedy zauważymy, że pojawiła się nowa zmiana skórna! Kto powinien pilnować regularnych wizyt? Obowiązkowo, każdy, u kogo w rodzinie wystąpiły nowotwory skóry, ale także:

  • osoby o bardzo jasnej karnacji,
  • osoby posiadające wiele znamion,
  • osoby mocno eksponujące ciało na promienie słoneczne,
  • osoby uczęszczające regularnie do solarium.

Jak wygląda badanie?

Dermatoskopia polega ona na przyjrzeniu się każdej zmianie pod dermatoskopem, który umożliwia powiększenie obrazu. Dzięki temu lekarz jest w stanie określić, czy zmiana jest potencjalnie niebezpieczna. Jeśli pojawią się wątpliwości dotyczące któregoś ze znamion, dermatolog może zalecić jej stałe monitorowanie, poprzez cykliczne wizyty co kilka miesięcy w celach porównawczych.

Zaleca się badanie zmian skórnych jesienią oraz zimą, gdy te nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Jednak im szybciej podejmiemy reakcję po np. zobaczeniu nowego pieprzyka, tym lepiej! Szczególnie jeśli ma niepokojący kształt, kolor lub w jego okolicy występuje zaczerwienienie bądź obrzęk.

Jeżeli po powrocie z wakacji martwią Cię znamiona skórne, już dzisiaj umów się na wizytę do naszego dermatologa – dr nauk med. Małgorzaty Skibińskiej.