Guzki krwawnicze, zwane żylakami odbytu są powszechnym schorzeniem, szczególnie w dzisiejszych czasach. Sprawiają uporczywe dolegliwości ze względu na swój długotrwały, nawracający i bolesny przebieg. Dokuczliwe uwypuklenia w okolicy ujścia odbytu, powtarzające się niewielkie krwawienia z odbytu, utrzymujące się niekiedy wiele lat, zmniejszają znacząco komfort życia dlatego zalecana jest wizyta u proktologa oraz ewentualne usunięcie żylaków odbytu.

Objawy to:

– ból,

-pieczenie,

-świąd w okolicy odbytu,

-krwawienie z odbytu,

-sączenie się wydzieliny z odbytu,

-uczucie dyskomfortu.

Do niedawna jedyną skuteczną metodą leczenia był zabieg operacyjny, w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Od kilkunastu lat powstają jednak metody mniej inwazyjnego leczenia choroby hemoroidalnej.

Czynnikami wywołującymi chorobę są na przykład :zaburzenia czynności jelit, ciąża , poród, siedzący tryb życia.

Są różne metody usuwania żylaków odbytu (hemoroidów).

1. Skleroterapia żylaków odbytu –  to małoinwazyjna metoda  leczenia  choroby hemoroidalnej. Jest skuteczna szczególnie u pacjentów z uporczywymi krwawieniami i silnymi dolegliwościami bólowymi. Przeznaczona jest przede wszystkim dla chorych z drugim i trzecim stopniem zaawansowania choroby.

Zabieg nie jest bolesny, trwa kilka minut dlatego nie wymaga specjalnego znieczulenia.

Pacjent do zabiegu przygotowuje się wykonując lewatywę.

Procedura polega na ostrzyknięciu specjalnym preparatem guzka krwawniczego, tak aby uległ on zanikowi.

Podczas jednego zabiegu można poddać leczeniu kilka hemoroidów u chorego.

Leczenie tą metodą jest skuteczne u ponad 90 % chorych a ryzyko nawrotu choroby jest bardzo niewielkie.

Zabieg wykonują: dr Michał Mik  oraz dr Ryszard Kujawski. Pracują w Klinice Koloproktologii , kierowanej przez profesora Adama Dzikiego, mieszczącej się w Łodzi na placu Hallera.

Cena zabiegu – 600 zł

2. Ligatura hemoroidow tzw. gumkowanie – to najbardziej popularny zabieg stosowany w leczeniu żylaków odbytu II i III stopnia. Na nasadę hemoroida zakłada się gumowy pierścień, który odcina dopływ krwi. Na skutek tego guzek obumiera i po kilku dniach odpada. Cały zabieg trwa kilka minut. Podczas jednej sesji zakłada się 1 gumkę.

Zabieg nie jest bolesny. Sporadycznie może się zdarzyć niewielkie krwawienie.

Wykonuje go: dr Jarosław Cywiński, dr Michał Mik i dr Ryszard Kujawski

Cena zabiegu to 150 zł